A petrezselyem
Közismert, ősi zöldség- és gyógynövény. Fűszerként is használt növény, mely gyógyításra is alkalmas hatóanyagokkal rendelkezik. Fűszerként tartósíthatjuk úgy, hogy felaprítva jégkockatartó formába helyezzük, majd pár csepp tiszta ivóvizet öntünk rá. Mélyhűtőben megfagyasztjuk felhasználásig. Megőrzi színét, ízét, értékeit.
Fő hatásait az illóolaja és komponensei, flavonglikozid-, bergaptén-, furokumarin- és nyálkatartalma adja.
Belsőleg: A népgyógyászatban erős vizelethajtó hatásáról ismerték. Vizelethajtó, valamint az erek görcseinek oldásával csökkenti a magas vérnyomást, a vízvisszatartásból adódó ödémát. Mind gyökeréből, mind pedig lombjából, zöldjéből veseműködést serkentő, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák készíthetőek. Javítja az étvágyat, oldja a szélgörcsöket. Az emésztőnedvek képződésével rendezi az emésztés problémáit. A szervezetet tisztító, méregtelenítő teák alkotórésze. Levelei nyersen fogyasztva friss leheletet biztosítanak. Nőgyógyászati panaszok esetén, menstruációs ciklus beállításához kiválóan alkalmazható. A PMS-ben szenvedő nők esetében is segít a petrezselyem (apiol, miriszticin hatóanyagaival). Allergiás tüneteket enyhít, mert gátolja a hisztamin elválasztását a szervezetben. Enyhe lázcsillapító.
Külsőleg: A petrezselyem pszoraléneket (a fényérzékenység kialakításáért felelős vegyületeket) is tartalmaz, amelyek a bőr T- sejtjeinek lymphomás megbetegedésének a gyógyításában ígéretesnek mutatkoznak. Figyelmeztetés! Várandós kismamák számára tilos a (petrezselyem magjának) használata, vetélést okozhat. Egyéb esetekben a tea elkészítése a meghatározott adagban mellékhatás nélkül fogyasztható.
Nagyon jól illik a zöldséges ételekhez, a zöldborsós ételeknél pedig kihagyhatatlan. A kész ételt a friss petrezselyemmel tudjuk díszíteni.
Forrás: Németh Imréné Éva - GYÓGYNÖVÉNY ABC